دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

تعویض بلبرینگ لباسشویی ایکس ویژن

حال که در مقاله‌های قبلی درباره موضوعات مختلفی مانند علت‌هایی که بلبرینگ و خراب می‌شود و علائمی که نشان می‌دهد آیا بلبرینگ ما خراب است یا خیر گفتگو کردیم و اکنون می‌توانیم تصمیم به تعویض آن بگیریم. درست ما در این مقاله درباره تعویض بلبرینگ لباسشویی ایکس ویژن می‌پردازیم و به‌کل این موضوعات خاتمه داده و به سراغ اشکالات دیگر می‌رویم. قبل از آن باید بگوییم که اگر تعمیرکار نیستید و یا سروکاری با تعمیرات ندارید لطفاً اقدام به عوض کردن این قطعه نفرمایید. این کار هم بسیار باید حرفه‌ای انجام شود امکان آسیب زدن به شما وجود دارد، هدف ما در این مقاله چگونگی عوض کردن این قطعه است نه اقدام به آن.

مراحل تعویض بلبرینگ لباسشویی ایکس ویژن

قبل از آنکه به سراغ تعویض بلبرینگ لباسشویی ایکس ویژن برویم باید بگوییم که این مراحل نیاز به این چند تجهیزات زیرا نیاز پیدا خواهید کرد:

 

 1. انبر قفلی
 2. انبری کلاغی
 3. پیچ‌گوشتی چهارسو یا torx
 4. پیچ‌گوشتی تخت کوچک
 5. پیچ‌گوشتی تخت بزرگ
 6. جعبه بوکس
 7. انبردست
 8. دو قطعه چوب
 9. برس سیمی
 10. روغن تخته چوبی
 11. چکش
 12. قلم یا پیچ‌گوشتی فولادی
 13. برس نایلونی یا برنجی
 14. مایع ظرف‌شویی
 15. سه نظام در صورت نیاز به تعویض سه نظام
 16. کاسه‌نمد
 17. بلبرینگ کوچک و بزرگ (در بعضی ماشین لباسشویی‌ها داری یک بلبرینگ کوچک و یک بلبرینگ بزرگ هستند اما در بعضی دستگاه‌ها یکی از این دو قطعه را دارند)
 18. لاستیک دور محفظه دیگ
 19. لاستیک دور محفظه  لباسشویی در صورت نیاز به تعویض

 

جدا سازی اتاقک

قبل از آنکه به سراغ تعویض بلبرینگ لباسشویی ایکس ویژن و جداسازی اتاقک بروید باید نکات اصلی را رعایت نمایید یعنی ابتدا باید دستگاه خود را از پریز جدا کرده و دریچه‌های ورودی سرد و گرم را جدا کنید برای این کار شلنگ‌های متصل شده را با استفاده از انبر کلاغی به سمت خلاف عقربه‌های ساعت بچرخانید تا به‌صورت کامل بازشوند. اتاقک دستگاه را با استفاده از دفترچه راهنما با کنید،  بعد از آم با یک تسمه v شکل مواجه می‌شوید که باید آن را از گردان جدا نمایید. سپس پیچ که پولی را به شفت موتور متصل کرده است را بازکرده.

برای تعویض بلبرینگ لباسشویی ایکس ویژن پیچ‌های گیره‌های سیم اتصال به دیگ و پیچ اتصال به زمین جدا کرده و از یک دستیار بخواهید که دیگ را نگه دارد تا شما پیچ شفت در مرکز را بازکنید. بعدازآن به سراغ پیچ استاتور آرماتور بروید و بعد باز کردن آن آرامی استاتور و آرماتور از محفظه خود بیرون کشانده و آن‌ها را به جلو بچرخانید تا به دو رابط سیم در پایین درام دسترسی داشته باشید بعدازآن قفل‌های سیم را فشار داده تا سیم‌ها از آرماتور جدا شوند.

تمام شلنگ‌هایی که به محفظه درام وصل شدن به‌علاوه پیچ و مهره‌های تعادل دو طرف دستگاه و وزنه‌ها را از دی گه جدا کنید تا به سراغ کمک‌فنر درام دستگاه برویم. چهار کمک‌فنر پایینی درام را باز بکنید و به سراغ دو کمک‌فنر بغلی بروید. بعد از باز کردن دو کمک‌فنر کنار به کمک دستیار محفظه بیرونی را بر روی دو تخته چوب قرار دهید.

 

تعویض بلبرینگ لباسشویی ایکس ویژن

 

جداسازی و تعویض بلبرینگ لباسشویی ایکس ویژن

برای تعویض بلبرینگ لباسشویی ایکس ویژن ابتدا پیچ و مهره‌هایی که محفظه نیمه بالا را به نیمه پایین متصل کرده‌اند را با استفاده از آچار بوکس جدا نمایید و سپس به سراغ واشر لاستیکی آب‌بند قدیمی یا فرسوده از شیار فلنجی که در محفظه نیمه پایینی قرار دارد جدا نمایید. محفظه بیرونی بچرخانید  لبه‌هایی که بیرون هستند را روی قطعه‌های چوب قرار دهید. 15 الی 30 دقیقه صبر کنید تا روغن‌هایی که بلبرینگ داخلی که به شفت وصل شده‌اند تخلیه شود. بعدازآن با یک تخته صاف در بالا شفت قرار داده و با چکش به تخته دو یا سه عدد ضربه نیمه محکم بزنید تا دیگ داخلی از شفت جدا شود، بعد از بلند کردن یکی از نیمه‌های شما می نوانید سه نظام را ببیند.

شما باید با دقت شفت و سه نظام را از هم جدا نمایید اگر با آسیب‌هایی مانند ترک‌خوردگی، سوراخ شدن، شکستگی و… مواجه شدید پیچ‌های سه نظامی که محفظه را نگه‌داشته‌اند (بستگی به پیچ) را با آلن یا با پیچ‌گوشتی چهارسو بازکرده و مشکل را به‌صورت دقیق بازنمایید اگر خرابی یا مشکل به بسیار جزئی بود آن را می‌توانید آن را جوش داد و دوباره از آن استفاده نمایید اما اگر بسیار مشکل عمیق بود باید سه نظام و محفظه عوض گردد. اگر سه نظام و محفظه مشکلی نداشت این دو قطعه را با برس تمیز کرده و در کناری بگذارید تا به سراغ تعویض بلبرینگ لباسشویی ایکس ویژن بروید.

 

تعویض بلبرینگ لباسشویی ایکس ویژنتعویض بلبرینگ لباسشویی ایکس ویژن

 

 

نیمه محفظه دیگ را طوری قرار دهید که قسمت فلنج رو به بالا باشد بعدازآن کاسه‌نمد را با بلبرینگ با پیچ‌گوشتی دو سو به بیرون بیاورید و بازمانده‌های زنگ‌زدگی و روغن را پاک نمایید و سپس همین کار را با قسمت بلبرینگ داخلی نمایید. بعدازآنکه بلبرینگ را درآوردید داخل حفره دیگ با کهنه یا پارچه به خوبی تمیز نمایید تا هیچ آثاری از روغن‌زدگی نباشد. سپس بلبرینگ و حرف ره را با مقدار بسیارکمی (یکی الی دو قطره کوچک) چرب نمایید تا تعویض بلبرینگ لباسشویی ایکس ویژن شما به خوبی و راحتی انجام شود. پس از جا رفتن قطعه با یک چکش و پایه برنجی یا چوبی به اطراف این قطعه  ضربه زده تا به خوبی در درون حرفه جای گیرد.

حرف و مرحله آخر

این مرحله آخرین مرحله تعویض بلبرینگ لباسشویی ایکس ویژن است. تمام این کار را برای طرف دیگر محفظه انجام دهید. بعدازآن دیگ را بلند کرده و با شفت تنظیم نمایید و دی گه را با دقت تمام پایین آورده و تا جایی که توقف کند فشار بیاورید. در صورت مطمئن بود از اتصال شفت به محفظه، دیگ را بچرخانید سپس واشر آب‌بند را در شیار بیرونی که اشاره کردیم به خوبی چفت نمایید. پس‌ازآن نیمه بالایی را مانند اول به نیمه پایینی قرار داده و با پیچ به هم متصل نمایید تمام پیچ‌ها و سیم‌ها را به هم اتصال داده، پیچ‌ها را با آچار بوکس محکم نمایید، محفظه درام را سر جای خود قرار داده و و مجدداً تمام اجزا لباسشویی را برعکس مراحل قبلی سر جای خود نصب کنید. این تمام مراحل تعویض بلبرینگ لباسشویی ایکس ویژن بود همان‌طور که اشاره شد اگر مهارت تعویض و تعمیر ندارید بهتر است که آن را به ما بسپارید. تعمیرکاران و تکنسین‌های کارخانه ایکس ویژن دوره‌های متفاوت، سختی و حرفه‌ای را گذرانده‌اند تا به شما خدمت‌رسانی کنند.

مقالات مرتبط:

تعمیر لباسشویی ایکس ویژن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *