دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

خرابی سنسور دما ماشین لباسشویی ایکس ویژن

   خرابی سنسور دما ماشین لباسشویی ایکس ویژن مقدمه

 ما در مقاله پیش رو در مورد خرابی سنسور دما ماشین لباسشویی ایکس ویژن صحبت خواهیم کرد. واقعا جا داشت که در مورد همچین موضوعی صحبت کنم، چرا که اطلاع داشتن در مورد چگونگی عملکرد گرم شدن آب ماشین لباسشویی و همچنین متوجه شدن در مورد خرابی و در ادامه تعمیر آن موضوعی بسیار مهم است .ماشین لباسشویی ایکس ویژن ویژگی‌های زیادی دارد. از جمله ویژگی های آن داشتن المنت گرمایشی است که توسط آن آب ماشین لباسشویی را گرم می‌کند و آن را به دمای مطلوب می‌رساند که مواد شوینده راحت‌تر در آب حل شده و لباس‌ها با سرعت بهتری شسته شوند؛ چرا که گرما یکی از عوامل مهم شستشوی سریع‌تر و تمیزتر محسوب می‌شود. حال زمانی را تصور کنید که آب مایع لباسشویی گرم نشود و دمای آب به حد مطلوب نرسد، آن زمان است که ما باید به سراغ سنسور تنظیم دمای ماشین لباسشویی برویم که ببینیم مشکل از کجای کار است. سنسور دما یکی از عناصر داخلی ماشین لباسشویی است که وظیفه گرم کردن آب تا دمای معین را بر عهده دارد. از دیگر وظایف آن خاموش کردن المنت گرمایشی است.ماشین لباسشویی با توجه به مدل آن دارای سنسور مخصوص به خود می‌باشد. در ادامه ما در مورد خرابی سنسور دما ماشین لباسشویی ایکس ویژن بیشتر توضیح خواهیم داد.

انواع سنسور دمای ماشین لباسشویی ایکس ویژن

سنسور دما یکی از عناصر داخلی ماشین لباسشویی است که وظیفه گرم کردن آب تا دمای معین و خاموش کردن عنصر گرمایش را بر عهده دارد. و اگر در یک لحظه خوب، دستگاه آب را بیش از حد گرم کند یا اصلاً این کار را انجام ندهد، به موضوع خرابی سنسور دما ماشین لباسشویی ایکس ویژن برخورد می‌کنیم و عدم کارایی ماشین لباسشویی ما در این مورد به خصوص در عدم به درستی کار کردن سنسور دمای ماشین لباسشویی ایکس ویژن می‌باشد. در ادامه در رابطه با موضوع خرابی سنسور دما ماشین لباسشویی ایکس ویژن موضوع آزمایش عملکرد سنسورهای دمای ماشین لباسشویی و جایگزینی آن‌ها، بیشتر صحبت خواهیم کرد. هر یک از سنسورهای دمای ماشین لباسشویی ایکس ویژن در دستگاه، عملکرد متفاوتی را ارائه می‌دهند. به این معنی که، هر کدام از این سنسورها دمای ماشین لباسشویی ایکس ویژن در هنگام تعویض و بررسی، ویژگی های خاص خود را دارا می‌باشند. انواع سنسورهای ماشین لباسشویی به صورت زیر می‌باشد:

1- سنسورهای پر از گاز:  

اول باید به شما بگویم که نام دیگر این سنسور، “آشکار ساز گاز” گفته می‌شود. سنسور گاز وجود یا غلظت گازها را در جو تشخیص می‌دهد. این سنسورها دستگاه‌های الکترونیکی هستند که انواع مختلف گازها را شناسایی می‌کنند. این سنسورها معمولا برای اندازه‌گیری غلظت گاز یا شناسایی گازهای سمی یا انفجاری استفاده می‌شوند. اگر بخواهم به راحتی به شما بگویم که سنسور گاز چیست باید بگویم که این سنسورها اطلاعات فیزیکی گازها را به صورت سیگنال الکتریکی برای تحلیل به کامپیوترها می‌دهند. در ادامه بهتر است برای بهتر متوجه شدن در مورد مقاله خرابی سنسور دما ماشین لباسشویی ایکس ویژن به عملکرد سنسورهای پر از گاز هم توجه داشته باشید.

سنسور پر از گاز در رابطه با خرابی سنسور دما ماشین لباسشویی ایکس ویژن

عملکرد سنسورهای پر از گاز:

یک ترموستات پر از گاز از دو قسمت تشکیل شده است، قسمت اول یک صفحه فلزی است که قطر آن از 20 تا 30 میلی متر و ارتفاع آن تا 30 میلی متر است. این قرص فلزی در داخل مخزن دستگاه قرار دارد، به طوری که برای اندازه گیری دمای آن با آب در تماس است. قسمت دوم سنسور به شکل لوله ای از مس است که به یک کنترل کننده دمای خارجی واقع در صفحه کنترل دستگاه متصل می شود. در داخل این قسمت های سنسور گاز فریون پمپ می شود. فریون تحت تأثیر دمای آب منبسط یا منقبض می شود که این واکنش منجر به بسته شدن و باز شدن تماس ها به المنت گرمایش می شود.

2- سنسورهای دو فلزی:

سنسور دو فلزی در رابطه با خرابی سنسور دما ماشین لباسشویی ایکس ویژن

دماسنج دوفلزی به گونه‌ای طراحی شده است که از فنر دو فلزی به عنوان عنصر سنجش دما استفاده می‌کند. این فناوری از فنری استفاده می‌کند که به صورت مارپیچ طراحی شده است. این فنر مارپیچ از دو نوع فلز مختلف که به یکدیگر جوش داده شده‌اند، طراحی شده است. این فلزات می‌توانند شامل مس، فولاد و یا برنج باشند. طراحی این دو نوع فلز مختلف به گونه‌ای است که هر کدام در اثر گرم شدن با سرعت‌های متفاوتی منبسط می‌شوند. خب اگر از مقاله خرابی سنسور دما ماشین لباسشویی ایکس ویژن خوشتان آمده، بهتر است در مورد عملکرد سنسورهای دو فلزی هم بیشتر بدانیم.

عملکرد سنسورهای دو فلزی:

تصویر سنسور دو فلزی در رابطه با خرابی سنسور دما ماشین لباسشویی ایکس ویژن

تنظیم کننده دمای دو فلزی نیز به شکل صفحه‌ای با قطر 20 تا 30 میلی متر و ارتفاع 10 میلی متر است. داخل این صفحه یک صفحه کوچک دو فلزی وجود دارد. هنگامی که آب به دمای انتخاب شده گرم می شود، صفحه خم می شود، که منجر به بسته شدن کنتاکت‌ها می شود، گرمایش آب متوقف می شود.

3- ترمیستورها:

ترمیستورها در رابطه با خرابی سنسور دما ماشین لباسشویی ایکس ویژن

ترمیستور های از جمله سنسورهایی هستند که که به صورت کاملا پیش‌بینی شده به تغییرات دما پاسخ می‌دهند. این سنسورها که نسبت به سنسورهای دیگر، سنسورهایی نسبتا ارزان خطاب می‌شوند؛  در دماهای نسبتا بالا یا دماهای نسبتا پایین نمی‌توانند به خوبی عمل کنند. ولی از جمله مزایای این سنسورها، دقت آن‌ها می‌باشد که از این سو از آن‌ها در اندازه‌گیری‌های بسیار دقیق استفاده می‌کنند. این ترمیستورها خود به دو دسته‌ی ضریب دمایی منفی (NTC) و ضریب دمایی مثبت (PTC) تقسیم می‌شوند که دسته‌ی ضریب دمایی منفی بیشتر استفاده می‎‌شود. حال که در مورد موضوع خرابی سنسور دما ماشین لباسشویی ایکس ویژن به اینجا رسیده‌ایم، بهتر است شما را با عملکرد آخرین تکنولوژی سنسورهای دمای ماشین لباسشویی، یعنی ترمیستورها آشنایتان بکنم.

عملکرد ترمیستورها:

عملکرد ترمیستورها در رابطه با خرابی سنسور دما ماشین لباسشویی ایکس ویژن

در جدیدترین مدل‌های ماشین لباسشویی، ترمیستور به عنوان سنسور دما تعبیه شده است. ترمیستور استوانه ای فلزی با قطر حدود 10 میلی متر و طول 30 میلی متر است. چنین سنسور دمایی روی خود المنت گرمایشی فیکس می شود. اصل عملکرد آن بر اساس عملکرد مکانیکی المنت نیست، بلکه بر اساس تغییر مقاومت در هنگام گرم شدن آب تا دمای مورد نظر است.

بررسی و تشخیص خرابی سنسور دما ماشین لباسشویی ایکس ویژن

با توجه به اینکه آب درون ماشین لباسشویی است و ما زمانی که ماشین لباسشویی در حال کار است به آن دسترسی نداریم، تشخیص سلامت سنسور ماشین لباسشویی کار راحتی نمی‌باشد. ولی خب این موضوع نشانه‌هایی هم دارد که در ادامه مقاله خرابی سنسور دما ماشین لباسشویی ایکس ویژن به آنها اشاره‌ای خواهیم کرد.

1- وجود بخار بر روی شیشه درب ماشین لباسشویی

2- سرد بودن لباس‌ها پس از شستشو و در آوردن از ماشین لباسشویی

3- گرم بودن بیش از حد لباس‌ها بعد بیرون آمدن از ماشین لباسشویی

کار نکردن سنسور دمای ماشین لباسشویی ایکس ویژن

خب حالا اگر سنسور دما ماشین لباسشویی ایکس ویژن کار نکند چه اتفاقی می‌افتد؟ در رابطه با خرابی سنسور دما ماشین لباسشویی ایکس ویژن باید بدانید که یک سنسور دمای مایع خنک کننده که کار نمی کند ممکن است یک سیگنال “سرد” نادرست به ECU ارسال کند و آن را فریب دهد تا ECU باور کند، موتور هنوز داغ نیست. ECU سپس تزریق سوخت، زمان جرقه زنی و زمان بندی متغیر سوپاپ را به نادرستی تنظیم می کند. همچنین در ادامه دمای موتور را بیشتر می کند و باعث می‌شود که موتور ماشین لباسشویی بیش از حد گرم شود. 

در رابطه با خرابی سنسور دما ماشین لباسشویی ایکس ویژن باید بدانیم که ماشین‌های لباسشویی معمولا دما را روی 20 تا 30 درجه سانتی‌گراد می‌برند تا مواد شوینده به صورت راحت‌تری در آب حل شوند و لباس‌ها تمیزتر شسته شوند؛ ولی این موضوع برای لباس‌های گوناگون متفاوت است. برای مثال میزان دمایی که برای شستن لباس‌های نخی استفاده می‌باشد با میزان دمایی که برای شستن لباس‌های کتانی استفاده می‌شود متفاوت است.

کلام آخر

خب اگر بخواهم موضوع خرابی سنسور دما ماشین لباسشویی ایکس ویژن را به پایان برسانیم، باید این موضوع را به شما بگویم که خرابی سنسور دما نیاز به تعمیر فوری دارد، در غیر این صورت می تواند منجر به سوختن المنت گرمایشی ماشین لباسشویی شما نیز  بشود. اما هزینه تعویض شما بسیار بیشتر از تعویض سنسور دما است. پس اگر بتوانید این کار را خودتان به تنهایی انجام دهید سود بسیار زیادی نسیب شما خواهد شد. راحت‌ترین کار برای  پیدا کردن سنسور دما این است که سنسور دمای قدیمی را بردارید و آن را نشان فروشنده دهید و دقیقاً همان سنسور را در فروشگاه خریداری کنید. ولی اگر آدم فنی نیستید و سابقه تعمیر وسیله‌ای را از قبل ندارید و یا حتی وقت و حال انجام دادن این موضوع را ندارید، کارشناسان ما می‌توانند در همان خانه شما بیایند و این کار را برای شما انجام دهند. در صورت نیاز و خرابی بیشتر که نیاز به بردن ماشین لباسشویی ایکس ویژن به نمایندگی مجاز را دارد، همکاران ما می‌توانند این را هم توسط وسیله حمل و نقل مخصوص انجام دهند و بعد اتمام تعمیر ماشین لباسشویی ایکس ویژن آن را دوباره در منزل شما و در محل مورد نظر شما قرار دهند. امیدوارم که از مقاله خرابی سنسور دما ماشین لباسشویی ایکس ویژن راضی باشید. اگر سوالی دارید خوشحال میشوم که از ما بپرسید. امیدوارم با نظراتتان ما را در بهبود کار و پیشرفتمان در این مسیر یاری کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *